Kezünk felépítése

Testünk anatómiájáról mindenkinek vannak ismeretei, de mint kéz- és lábápoló, műkörömépítő fontosnak tartom, hogy kezünk és lábunk anatómiai felépítésére kitérjek blogomban. Kezdetnek vegyük górcső alá kezünket.


Kezünk felépítése számos mesterség és művészet művelésére tesz képessé minket. A mozgás passzív szervrendszerének részeként vázát 27 db csont alkotja, melyek hosszanti irányban hármas tagolódást mutatnak: kéztő-, kézközép- és ujjperc.

A kéztő a csuklóban található 8 db, szabálytalan alakú, kavicsokra emlékeztető, apró csontocskából épül fel: sajkacsont, holdascsont, háromszögletű csont, borsócsont, trapézcsont, kis trapézcsont, fejescsont, horgascsont.

A kézközép a tenyérben 5 db, hengeres, rövid csontokból áll, melyek létrehozzák, a kéz és tenyér boltozatát.

Az ujjperceket az ujjak felépítésében 14 db csont alkotja, minden ujjon 3 db található, kivéve a hüvelykujj, amelynek 2 db ujjperce van.

A kéz izületei:
– kéztő izület (csuklóizület)
-kéztőcsontok közötti izületek
– kéztő-és kézközépcsontok közötti ízület
– kézközép-ujjízületek
– ujjpercek közötti ízületek

A kéztőcsontok felső sora az orsócsonthoz kapcsolódik, kéztő (csukló) ízületet alkotva. Kéttengelyű tojásízület, lehetővé teszi a kéz tenyér felé hajlítását, hátra feszítését, oldalirányú mozgását, közelítést, távolítást.

A kéztő csontok egymás közötti, valamint a kéztő és a kézközép csontok összeköttetése feszes ízület, nincs bennük mozgás. Kivétel ez alól a hüvelykujj, amelynek kéztő – kézközép ízülete igen mozgékony (nyereg ízület) és benne a hajlítás, feszítés, valamint a távolítás, közelítés által a többi ujj elé való helyezését is lehetővé teszi. Ez csak az emberek sajátossága, ezáltal tudunk fogni.

A kézközépcsontok alsó végrészükkel az első alapujjpercekhez ízesülnek. Ezek gömbízületek, amelyekben minden irányú mozgás létrejöhet.

Ujjizületek: egytengelyű hengerizületek, az ujjperccsontok egymás közötti összeköttetéseiben csak hajlítás – feszítés lehetséges, Az ujjak hajlító és terpesztő mozgása a markolást, fogást sokoldalúvá teszi.

A kézen csupán a tenyéren találhatók kis izmok: a kéz hátán csak inak futnak az alkarról az ujjak hátára. A kéz külső formáját a tenyér oldal felől az izmok fejlettsége, a háti oldalon, a kézközép csontok körvonalai szabják meg.

A hüvelykujj sokirányú mozgásait négy kis zömök izom, a hajlító-, közelítő-, szembehelyező- és távolító izom hozza létre. Ez a négy izom képezi a hüvelyk tövénél a tenyér harmadát kitevő hüvelykpárnát.

A kisujj tövében található kisujjpárna is hasonló, de sokkal kisebb. A tenyérárok a középső részen található, kissé behúzódva, közvetlenül a bőr alatt erős lemez takarja, amely az alatta elhelyezkedő ereket, idegeket, és inakat védi szorító, fogó mozdulatnál az összenyomástól.

Tizenegy kicsi izmocska van a tenyér közepén, a középcsontok közé rejtve, amelyek biztosítják az ujjak oldalirányú (közelítő és terpesztő) mozgásait. Van közöttük három elülső és négy hátulsó csont közötti izom és négy gilisztaizom. Utóbbiak neve az alakjukra utal: keresztmetszetük kerek, nyúlánk kis hosszúkás izmok. Ezek különféle kombinációban együttműködnek az alkarról lejövő, az ujjakat hajlító és feszítő inakkal, így igen sokféle finom mozgás kivitelezhető.

Kezeink, lábaink igazi mesterművek, fantasztikus munkát végeznek, ezért megérdemlik a figyelmet és a törődést. Forduljon hozzám bizalommal, ha szakszerű, biztonságos, kíméletes, és hatékony kéz és lábápolást szeretne.

Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!

Hozzászólás lezárva!