Szaruképzési rendellenességek

Kóros szarusodásról (keratózis) akkor beszélünk, amikor a bőr hámrétegének leválási és újraképződési folyamatában zavar áll be. A szaruképzési rendellenességekről az alábbiakban részletesen is olvashat, mert felismerésük, és kezelésük kiemelten fontos.

Szaruképzési rendellenességek többféle formában jelentkezhetnek: hiperkeratózis, parakeratózis és diszkeratózis.

Hiperkeratózis: a szaruképzés vegyi folyamata normális, csak a szarusejtek leválási sebessége lassul le, ezért vastagszik meg a szaruréteg. Kialakulását leginkább a külső tényezők okozzák, mint például a mechanikai hatások, az ibolyántúli sugarak, a nem megfelelő higiéniás körülmények és a különböző kozmetikumok helytelen használata. A hiperkeratózis állandó kísérője a seborrhoeás bőrtípusoknak. A szaruképzési rendellenességek közül csak a hiperkeratózis egyik formáját, a tyúkszemet kezelheti a pedikűrös, amiről külön cikket olvashat a honlapomon.

Parakeratózis: a szaruképzés vegyi folyamatában zavar jön létre, a szarusejtek leválási sebessége megfelelő, normális, A szaruképzési rendellenességekre jellemző, hogy a levált szarusejtek sejtmagokat is tartalmaznak, a bőr felülete száraz, tapintása pedig érdes. A parakeratózist anyagcserezavarok, idegrendszeri zavarok és öröklött tényezők is okozhatják. A parakeratózis ismert formái: a pikkelysömör és a halbőrűség. A pikkelysömör egy nehezen kezelhető bőrelváltozás, de egyáltalán nem fertőző. Leginkább a törzsön, a fejbőrön és a végtagokon jelentkezik. A halbőrűség, melyet régen gyíkbőrűségnek neveztek, öröklött szaruképzési rendellenesség. A bőr felületén pikkelyszerű elváltozás alakul ki.

Diszkeratózis: a szarusejtek leválási sebessége lassabb a normálisnál, és a szaruképzés vegyi folyamatában is zavar jön létre. A bőr felszíne egyenetlen, a szarusejtek szétmállanak és sejtmagot tartalmaznak. Leginkább belső okok, mint például az anyagcserezavarok okozhatják kialakulását. A szaruképzési rendellenességek általában a bőr felszínén megjelenő pikkelyszerű formában jelentkeznek. Ezek a pikkelyek pedig lehetnek: korpaszerűek, púderszerűek vagy akár lemezesek is. Púderszerű leginkább a zsírhiányos és vízhiányos bőrtípusoknál figyelhető meg. Korpaszerű a korpás seborrhoeás bőrnél jelentkezik. Lemezes pikkely pedig az erős napégés miatt alakulhat ki.

Akantózis: a hámból kiinduló szaruképzési rendellenesség, gyakran a hiperkeratózis és a parakeratózis kísérője. Kísérője lehet még az időskori daganatos elváltozásoknak és a vírusoknak is.

Feltétlenül javaslom a megfelelő szakemberek felkeresését, illetve a rendszeres otthoni kéz és lábápolást is, amelyhez honlapomon tanácsokkal, tippekkel is szolgálok.

Kezeink, lábaink igazi mesterművek, fantasztikus munkát végeznek, ezért megérdemlik a figyelmet és a törődést. Forduljon hozzám bizalommal, ha szakszerű, biztonságos, kíméletes, és hatékony kéz és lábápolást szeretne.

Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!

Hozzászólás lezárva!