Láb boltozatok süllyedése

Lábunk csontjai haránt- és hosszanti boltozatot alkotnak, a lábfej boltozatai és a talp ideális esetben három ponton érintkeznek a talajjal. Ha a boltozatok ívei megsüllyednek, megváltozik a láb statikai szerkezete, és a lábujjak is deformálódnak.

A hosszanti boltozat a sarokcsonttól indul ki és a lábujjakig tart. A belső oldalon az ívek magasabbak, mint a külsőn. Az ív a második ujj vonalában a legmagasabb.

A haránt boltozat főleg a láb elülső részén, a lábközépcsontok vonalában kifejezett. A belső oldalán nem éri el a talajt. Legmagasabb pontja a második lábközépcsont vonalába esik. A boltozatot passzívan a talp szalagjai és kötőszövetes lemezei, aktívan az izmok tartják fenn.

A fenti képen is látható három támasztópont a sarokcsont gumója, az első lábközépcsont fejecse, és az ötödik lábközépcsont fejecse.

A láb hosszanti boltozatának süllyedésének esetén mindkét bokavilla lesüllyed, a talp teljesen leér a talajra, a láb belső fülkéje eltűnik. Súlyosabb esetben a belboka annyira beborul, hogy akár a talajt is eléri, ezt bokasüllyedésnek is nevezzük.

A magyar köznyelvben csak „lúdtalpnak” nevezett lábelváltozás (pes planus) valójában lapos lábat jelent, és mivel nagyon sok tévhit kering ezzel kapcsolatban, külön cikkben részletesen olvashat róla a honlapomon.

A láb hosszanti boltozatának süllyedésének tünetei: a talpi bőnye (talpi ín), illetve annak sarokcsonti tapadása túlterhelt lesz, „sarkantyú”, azaz sarokcsonti csonttüske alakulhat ki. (Erről külön cikket talál honlapomon) A láb fáradékonyabbá válik, fokozottabban izzad, az izmok görcskészsége fokozódik, a belboka megdagad. A folyamatos nagy felületű nyomás miatt a belső talpi élen, a sarok belső peremén, és a nagy láb ujj (öreg ujj) külső oldalán lap szerinti kérgesedés, azaz bőrkeményedés alakul ki. A sarok részen kialakuló bőrkeményedések megfelelő kezelés nélkül hamar berepednek, ami nem csak fájdalmas, de komoly fertőzés forrása is lehet.

A láb hosszanti boltozatának süllyedésének oka lehet veleszületett ortopédiai deformitás ( X láb, kifelé forduló dongaláb), gerinc és csípő ortopédiai elváltozása, túlsúly, terhesség, kötőszöveti gyengeség, foglalkozási ártalom, nem megfelelő lábbeli rendszeres viselése.
A láb hosszanti boltozatának süllyedésének súlyosbodása lassítható egyénre szabott boltozat emelő használatával, megfelelő statikájú (kényelmes, 3-4 cm-nél nem magasabb sarkú, nem túl vékony talpú) lábbeli hordásával, lábtornával, ortopéd cipő használatával.

A láb hosszanti boltozat süllyedését követi a harántboltozat, más néven a keresztboltozat süllyedése. A láb harántboltozatának ellapulása (pes transversoplanus) esetén a talp már nem három ponton érintkezik a talajjal. A láb elől szétterül, kiszélesedik, és mivel állás, járás közben terheljük az eredetileg csak támasztó szerepet betöltő középső ujjainkat, így a haránt részen, az ujjak tövében bőrkeményedés keletkezik, a láb izzadása fokozódhat.

A folyamatos nyomástól a bőrkeményedés egyre vastagabbá válik, ami nem csak zavaró a járás során, de égető érzetet (metatarsalgia), fájdalmat is okozhat. Súlyosabb esetben, a térdben, csípőben és deréktájban is fájdalmat okozhat. A harántboltozat süllyedés (pes transversoplanus) során alakul ki a nagyujj bütyök deformitása, ill. a lábujjak kalapácsujj állása. (Ezekről külön cikkeket talál honlapomon.)

A harántboltozat süllyedés oka lehet öröklött genetikai hajlam, a sarok hibás állása, túlsúly, terhesség, kötőszöveti gyengeség, gerincferdülés, foglalkozási ártalom, a láb hosszan tartó túlterhelése, magas sarkú lábbeli rendszeres viselése.

A már kialakult harántboltozat süllyedés súlyosbodása lassítható harántboltozat emelő betét (nem ez a lúdtalp betét!), megfelelő statikájú (kényelmes, 3-4 cm-nél nem magasabb sarkú, nem túl vékony talpú) lábbeli hordásával, lábtornával, ortopéd cipő használatával.

Mint minden más esetben, itt is fontos a megelőzés. Amennyiben már kialakultak a lábboltozat süllyedések okozta fájdalmak, és ortopédiai elváltozások, akkor az első lépés, ha szakemberek segítségével megkeressük a kiváltó okot, okokat, majd kiiktatjuk, amennyire csak lehetséges.

Sokat segíthet a minél több, egyenetlen talajon történő mezítlábas mozgás, a masszázs, talpmasszázs, a tartásjavító, és egyéb speciális, az egész testet megmozgató torna, amely figyelembe veszi az egyén adottságait.

Feltétlenül javaslom a megfelelő szakemberek felkeresését, illetve a rendszeres otthoni lábápolást is, amelyhez honlapomon tanácsokkal, tippekkel is szolgálok.

Lábaink igazi mesterművek, fantasztikus munkát végeznek, ezért megérdemlik a figyelmet és a törődést. Forduljon hozzám bizalommal, ha szakszerű, biztonságos, kíméletes, és hatékony pedikűrt, lábápolást szeretne.

Ha tetszett a cikk, ossza meg másokkal is!

Hozzászólás lezárva!